Zpravodajské Noeviny

Zpravodajské Noeviny: 7.3.2017
845. díl
7.3.2017
Dobré zprávy pro všechny.

REPORTÁŽE

 

Setkání papeže Františka s chilskými biskupy

Biskupové Chile prožili s papežem Františkem dvě dlouhá setkání za zavřenými dveřmi. Fernando Chomali je arcibiskupem druhé nejvýznamnější chilské diecéze Concepción. Připomíná priority papeže Františka, o kterých na setkání s biskupy hovořil.

 

Fotbalový Clericus Cup

Ve světě fotbalu jsou i silně věřící hráči. Fotbal hodně milují i někteří kněží a seminaristé. V Římě začal turnaj Clericus Cup. Příští tři měsíce se v něm utkají týmy římských kněží a bohoslovců.

 

Festival Mene Tekel

Letos už po deváté se v budově Vrchního soudu v Praze konala rekonstrukce jednoho z monstrprocesů z padesátých let minulého století. V rámci festivalu proti násilí Mene Tekel ji pod odborným vedením svých profesorů nastudovali studenti právnické fakulty Univerzity Karlovy.

 

Národní setkání Modliteb otců

Desáté Národní setkání hnutí Modlitby otců se konalo na Svatém Hostýně. Slavnostní bohoslužbou ho zahájil arcibiskup Jan Graubner, následovalo krátké seznámení a adorace. Setkání se tentokrát zamýšlelo nad tématem boje muže 21. století - za co, s kým, proti komu a jak bojuje.

 

Jsme připraveni kráčet

Na Kysuci známé motto „Jsme připraveni kráčet“ odkazuje na probíhající postní dobu. Tradiční duchovní událost přilákala do sportovní haly v Čadci na začátku března všechny, kteří chtěli především načerpat duchovní sílu do dalších dnů. Kysuce touto akcí ožily už po dvacáté druhé.

 

Lidové misie ve Šlapanicích

Farníci ze Šlapanic u Brna si v minulých dnech připomněli obnovy lidových misií, které ve farnosti probíhaly před rokem. Letošní program nabídl mimo jiné přednášky pro mládež, manžele a seniory, promítání filmů nebo koncert skupiny Adorare. 

 

Benefiční ples pro Kashitu

Před začátkem postní doby se i letos v Praze uskutečnil benefiční ples pro Kašitu. V tomto městě v Zambii působí nezisková společnost místních křesťanů New Renato, která organizuje vzdělávání pro ostatní obyvatele. Už léta s ní spolupracuje český spolek Přátelé New Renato.

  

 

VE ZKRATCE

 

•    Konferenci o příčinách vymírání přírodních druhů a možnostech, jak tomu čelit, pořádala ve Vatikánu Papežská akademie věd. Její účastníci se shodli na závěru, že nadměrná spotřeba může vést k vyhubení některých přírodních druhů. Jak rovněž konstatovali, má lidstvo zkušenost s civilizačními kolapsy na lokální úrovni, dnes však čelí hrozbě v globálním měřítku. Řešení spočívá ve vzájemné lásce a spolupráci v míře dosud nebývalé.

 

•   Tradiční fatimská pobožnost se o první březnové sobotě konala v bazilice Panny Marie Sedmibolestné v Šaštíně. Hlavním celebrantem mše svaté byl vojenský ordinář biskup František Rábek. V homilii se soustředil na dva aspekty křesťanského života, lásku k bližnímu a slavení svátečních dnů. Varoval také před novodobými formami zotročování člověka. Duchovní správu baziliky i farnosti od prvního března převzal řád sv. Františka z Pauly.  

 

•    Šestého března si piaristé připomněli čtyřsté výročí své kongregace, kterou o čtyři roky později povýšil papež Řehoř XV. na řeholní řád. Piaristé evangelizují výchovou ve smyslu hesla svého zakladatele, svatého Josefa Kalasanského: Věda a zbožnost. V současné době se třináct set piaristů na čtyřech kontinentech věnuje žákům v mateřských, základních a středních školách i studentům na třech univerzitách.

 

•   V souladu se zvyklostmi rané církve byl český kníže Václav provolán za svatého přenesením tělesných ostatků na Pražský hrad tři roky po jeho mučednické smrti. Mši svatou na výročí přenesení ostatků našeho hlavního zemského patrona sloužil v kapli sv. Václava kardinál Dominik Duka. Část ostatků bude uložena v novém kostele sv. Václava v moravské obci Sazovice. Jeho stavba byla dokončena loni v září a letos 13. května bude vysvěcen.

 

•   V Českomoravské Fatimě v Koclířově se o víkendu konala třetí část novény prvních sobot. Za účasti poutníků předal biskup Jan Vokál Fatimě relikvie sv. Jana Pavla II. U příležitosti šedesátých pátých narozenin převzal administrátor koclířovské farnosti P. Pavel Dokládal z rukou biskupa jmenování kaplanem Jeho Svatosti papeže Františka, s titulem Monsignor. Konal se také  seminář „Modrá armáda“ s přednáškou P. Petra Šustáčka.

 

•    Stánek s nabídkou „Církevní turistiky“ se letos poprvé představil na ostravském veletrhu cestovního ruchu. Expozice s účastí brněnské a opolské diecéze prezentovala duchovní dominanty českého a polského příhraničí, modely dřevěných kostelů vytvořené Janem Blizňákem a poutní stezky. Návštěvníkům byl k dispozici rovněž knižní dvojjazyčný průvodce čtyřiceti nejzajímavějšími místy na české i polské straně hranice.

  

 

Z DIÁŘE

 

Praha, 11. března

Specifika ženské a mužské výchovy

Jarní celodenní rekolekci na téma „Specifika ženské a mužské výchovy“ pořádá v Dejvicích arcibiskupství pražské. Hostem bude P. Lukáš Engelmann z Ostravy – Třebovic.

 

Brno-Lesná, 11. března

Postní duchovní obnova

Postní duchovní obnovu pořádá také farnost Brno-Lesná. Povede ji kněz, psychiatr a spisovatel lékař Max Kašparů. Na programu jsou dvě přednášky s možností dotazů, setkání zakončí mše svatá.

 

Praha, 14. března

Tvému divíme se dílu

Beseda na téma „Tvému divíme se dílu“ se koná v pražském klášteře Emauzy. Nad vytvářením vztahu ke světu, přírodě a lidem se bude zamýšlet matematik, ekolog a kazatel Jiří Nečas.

 

Olomouc, 14. března

Žena a zdravé stárnutí

Pravidelné setkávání žen, které pořádá v Olomouci Centrum pro rodinný život, pokračuje tématem „Žena a zdravé stárnutí“. Setkání povede psychiatrička a pastorální terapeutka Jitka Krausová.

 

Olomouc, 16. března

Setkání křesťanských podnikatelů

První letošní setkání křesťanských podnikatelů KOMPAS se koná v olomouckém Centru Aletti. Hlavním hostem bude slovenský podnikatel Ján Košturiak. Setkání začne mší svatou v místní kapli.

 

Kroměříž, 17. – 19. března

Modlitba za rodinu, děti a manželství

K duchovní obnově v prostorách Arcibiskupského gymnázia v Kroměříži se sejdou členové hnutí Modlitby matek a Modlitby otců. Třídenní program nabídne přednášky, společné modlitby a další bohoslužby.

 

Ostrava, 21. – 26. března

Templfest

Festival Templfest opět připomene významnou židovskou stopu v historii Ostravy i společné duchovní hodnoty židů a křesťanů. Nabídne hudbu, přednášky, divadlo, film, výstavu a mnohé další.

 

Praha, 22. března

… řád nedaleko nekonečna

Název přednášky cyklu Člověk v dialogu zní „Fraktály a chaos, řád nedaleko nekonečna“. V klášteře pražského jezulátka bude přednášet chemik a předseda Akademie věd prof. Jiří Drahoš.

 

Zpravodajské Noeviny

Aktuální zpravodajství nejen z církevního světa doplněné obrazovými reportážemi a pozvánkami na akce v následující dnech.