Zpravodajské Noeviny

Zpravodajské Noeviny: 8. 11. 2018
8. 11. 2018
Dobré zprávy pro všechny.

REPORTÁŽE

 

Horští židé z Kavkazu ve Vatikánu

Papež František přijal delegaci Světového kongresu horských Židů. Tvořili ji rabíni z východního Kavkazu, hlavně Dagestánu a Ázerbájdžánu.

 

Setkání papeže s prezidentem Paraguaje 

Papeže ve Vatikánu navštívil prezident Paraguaye Mario Abdo Benítez. Za zavřenými dveřmi hovořili o křesťanských hodnotách a dotkli se i problémů, jakými jsou pomoc rodinám, chudoba, korupce a pašování drog.

 

Vánoční výzdoba na Svatopetrském náměstí 

Na Svatopetrském náměstí v Římě už začaly práce na jeho slavnostní vánoční výzdobě. Téměř 21 metrů vysoký strom z diecéze Concordia-Pordenone bude rozsvícen 7. prosince. Budou ho zdobit světla s nízkou spotřebou energie, aby osvětlení nezatěžovalo životní prostředí. Jeho ochrana patří k hlavním zájmům současného papeže.

 

Nový kostel na Barrandově

Uprostřed velkého pražského sídliště Barrandov vyroste nový kostel Krista Spasitele. Vznikne v místě, kde farnost dříve provozovala „misijní středisko“. Náležet k němu bude také duchovní a společenské centrum, které bude sloužit nejen věřícím, ale i všem lidem dobré vůle.

 

Vzpomínka na P. Antonína Šuránka

V Ostrožské Lhotě si věřící a zvláště pak kněží připomněli třicáté šesté výročí úmrtí zdejšího rodáka a dlouholetého spirituála olomouckého kněžského semináře P. Antonína Šuránka. Po mši svaté následovala pobožnost u jeho hrobu na místním hřbitově.

 

Žabovřeské rozmlouvání u salesiánů

Hostem brněnských salesiánů a jejich Žabovřeského rozmlouvání byl šéfredaktor internetového deníku Aktuálně.cz Josef Pazderka. K vidění byla i výstava o jedné stránce života u nás. 

 

Zapalme svíčku obětem potratů

V košickém kostele Královny pokoje se konala mše svatá u příležitosti modlitební vigilie Zapalme světlo obětem potratů.

 

15 let souboru Valášek

Začátek původního národopisného souboru Valášek z Horní Lidče sahá už do doby před čtyřiceti lety. Učitel Něhoslav Ryl se tehdy snažil o zachování lásky dětí k tradicím a folkloru. Současný Valášek založily před patnácti lety dvě kamarádky a záměrně mu daly stejné jméno.

 

 

 

VE ZKRATCE

 

•   K třístému výročí smrti sv. Jana Křtitele de la Salle vyhlásil papež František Lasalliánský jubilejní rok. Začne už 17. listopadu a zakončen bude 31. prosince příštího roku. Jan Křtitel de la Salle žil ve Francii, kde také založil Kongregaci školských bratří. Do dějin pedagogiky vstoupil jako jeden z největších šiřitelů lidové vzdělanosti na celém světě. Je patronem všech katolických učitelů.

 

•   Po dlouhých letech války nasazuje křesťanská komunita v syrském městě  Aleppo všechny síly na rekonstrukci zničeného města, ale také na smíření a obnovu důvěry a naděje. Úsilí místní církve se zaměřuje hlavně na zastavení exodu křesťanů, který město hluboce zasáhl. „Děláme všechno proto, aby lidé mohli zůstat ve svých domovech,“ říká řecko-katolický arcibiskup Aleppa Jean Clement Jeanbart.

 

•   Rozsáhlý pogrom v noci z 9. na 10. listopad 1938 postihl Židy v celé tehdejší německé říši. Do dějin vstoupil jako Křišťálová noc. Brutální vyvrcholení nacistické antisemitské kampaně otevřelo cestu k holocaustu. K osmdesátému výročí Křišťálové noci byla v Berlíně otevřena dokumentární výstava. Na řadě míst se konají pietní setkání a bohoslužby, a to i v Liberci, Žatci a dalších městech bývalých Sudet.

 

•   Dvanáctého listopadu 1989 byla svatořečena Anežka Česká. V pražské katedrále její památku připomene kardinál Dominik Duka. V Olomouci se na její počest připravuje Den české Charity. Jeho součástí bude symposium Charita a spiritualita. Promluví například kardinál Paul Josef Cordes z Vatikánu a prof. Heinrich Pompey z Freiburgu. Mši svatou v katedrále bude slavit arcibiskup Jan Graubner.

 

•   Na Ceny Příběhů bezpráví nominují mladí lidé pamětníky za jejich odvážné postoje a vzdor vůči komunistickému režimu. Letošními laureáty jsou František Rudl (in memoriam), Anna Honová a evangelický farář Miloš Rejchrt. Ten se až do pádu režimu živil jako topič, byl jedním z prvních signatářů Charty 77 a také jejím mluvčím. Už jako školák psal písně s křesťanskými texty, později působil ve folkové skupině Berani.

 

•   Ocenění Spravedlivý mezi národy uděluje jeruzalémský památník Jad Vašem lidem, kteří pomáhali pronásledovaným obětem nacistického režimu. Titulem ocenil i manžele Belánikovi, kteří za války zachránili bratry Alexandra a Ferdinanda Frieda. Z rukou izraelského velvyslance Daniela Merona ocenění v krnovské synagoze převzali nejbližší příbuzní manželů Belánikových, přítomen byl i zachráněný prof. Alexander Fried.

 

 

 

Z DIÁŘE

 

Praha, 11. listopadu

Modlitba naděje

Na mimořádném koncertu nazvaném Modlitba naděje zazní v pražské katedrále „Requiem Oratio spei“ pro sólisty, sbor a orchestr. Autor Juraj Filas dílo věnoval všem obětem násilí.

 

České Budějovice, 11. listopadu

Svatomartinská sbírka

Ve všech farnostech českobudějovické diecéze se v den svátku sv. Martina při bohoslužbách uskuteční tradiční sbírka ve prospěch Diecézní charity. Loni vynesla více než 400 tisíc korun.

 

Praha, 12. listopadu

Judaismus a křesťanství

Beseda na téma Judaismus a křesťanství se koná v pražském Komunitním centru blahoslavené Matky Terezy. Na setkání s Danielem Hermanem zve Sdružení křesťanských seniorů.

 

Tábor, 13. listopadu

Chanuka a Vánoce – co mají společného?

O židovském Svátku světel a jeho tradicích bude v Táboře přednášet Sylvie Wittmannová. Bude také uctěna památka táborských židů, kteří byli nuceně transportováni do Terezína.

 

Uherský Brod, 14. listopadu

Výchova dítěte v křesťanské rodině

Přednáška o výchově dítěte v křesťanské rodině se uskuteční v Uherském Brodu. Lektorem bude salesián P. Rudolf Smahel z teologické fakulty Univerzity Palackého.

 

Frýdek-Místek, 14. listopadu

Benefiční koncert Skyey Gospel

Na benefiční koncert v bazilice Navštívení Panny Marie zve frýdecko-místecká Charita. Účinkovat bude brněnský gospelový sbor Skyey Gospel. Jeho mladé zpěváky a zpěvačky doprovází živá kapela.

 

Orlické podhůří, 14. – 17. listopadu

Svatomartinské knižní dny

Třetí Svatomartinské knižní dny začnou mší svatou v kostele v Ústí nad Orlicí. Pokračovat budou v Říčkách mnoha přednáškami a besedami s autory nakladatelství Flétna. 

 

Ostrava, 15. listopadu

Istanbulská úmluva

Seminář na téma Istanbulská úmluva v konfrontaci a dialogu s naukou a právem církve připravuje Moravskoslezská akademie v Ostravě. Vystoupí také biskup František Václav Lobkowicz.

 

 

 

Reportáže Rome reports:

Pope Francis to Jewish rabbis: Christians cannot be anti-Semitic

The pope meets with president of Paraguay

The Vatican Christmas tree will be on display from December 7

 

Zpravodajské Noeviny

Aktuální zpravodajství nejen z církevního světa doplněné obrazovými reportážemi a pozvánkami na akce v následující dnech.