Zpravodajské Noeviny

Zpravodajské Noeviny: 8. 8. 2017
884. díl
8. 8. 2017
Dobré zprávy pro všechny.

 REPORTÁŽE

 

Výzva k  modlitbě za Venezuelu

Kvůli politické nestabilitě ve Venezuele zemřelo v jejích ulicích už více než sto lidí.Svatý stolec tuto situaci odmítá. Vyjádřil hluboký zármutek nad radikalizací a zhoršením krize v Bolívarovské republice Venezuela.

 

Křesťanské rodiny v Mosulu

Uprostřed zničeného Mosulu se nachází zázrak: kostel svatého Tomáše, který se datuje do sedmého století. Navzdory krutým bojům irácké armády v době války stále stojí. Mosul byl osvobozen a vyvstává důležitá otázka, zda se budou moci křesťané vrátit na místa, která museli v noci 9. června 2014 narychlo opustit.

 

Požár kostela v Gutech

V Gutech na Těšínsku shořel dřevěný kostel ze šestnáctého století. Zůstaly jen ohořelé trámy a kříž, který stával před kostelem. Na obnově vzácné kulturní památky se shodli ostravsko-opavské biskupství coby její majitel, ministerstvo kultury i město Třinec, v jehož katastru kostelík stál.

 

Festival Awakening Europe Praha 2017

Mezinárodní křesťanský evangelizační festival Awakening Europe se uskutečnil na začátku prázdnin v Praze. Je jednou z největších akcí svého druhu na starém kontinentu. Jeho cílem bylo společně chválit Boha, žehnat české zemi a Evropě a vyprosit si jejich proměnu.

 

Jánošíkove dni v Těrchové

Jánošíkovy dny jsou festivalem, který je právem označován za největší, nejnavštěvovanější, nejoblíbenější. Domácími nazývaný také "terchovský státní svátek".

 

Peníze z římské fontány di Trevi

Tisíce lidí házejí každý den mince do římské fontány di Trevi a vyslovují přitom svá přání. Nevědí ale, že jejich peníze pomáhají lidem v nouzi. Toto je „Citadella di Santa Giacinta“, charitní městečko vzdálené pár kilometrů od centra Říma. Právě na jeho provoz peníze ze slavné fontány přispívají. Najdete tady pečovatelský dům, veřejnou jídelnu, zubaře a supermarket Emporio Caritas, kde mohou chudí lidé a rodiny dostat jídlo.

Nový film o Panně Marii Guadalupské

Film s názvem „Tepeyac“ je ambiciózním projektem o Panně Marii Guadalupské. Popisuje, jak Panna Maria usmířila znepřátelené kultury Aztéků a Španělů.

VE ZKRATCE

 

• Při ozbrojenému útoku v katolickém kostele Saint Philip v obci Ozubulu v Nigérii zemřelo dvanáct lidí. Podle agentury Fides šlo o útok kriminální, nikoli teroristický. Vedli ho členové drogového gangu proti jednomu ze svého středu a jeho rodině. V soustrastném telegramu tlumočil kardinál Parolin hluboký zármutek papeže Františka nad úmrtím dvanácti osob a vyjádřil duchovní blízkost jejich příbuzným a všem věřícím diecéze Nnewi.

• Podle místa svého kněžského působení je Jan Maria Vianney známý jako svatý farář z Arsu. Mši svatou na závěr misijního roku této francouzské diecéze sloužil v Ars prefekt Kongregace pro evangelizaci národů kardinál Fernando Filoni. Připomněl rovněž zakladatelku Papežských misijních děl Pauline Jaricot. Ona i sv. Jan Maria Vianney byli velkými hlasateli evangelia a kreativně podporovali zahraniční misie.

• Po šesti letech se veřejnosti opět otevře františkánský klášter v Kremnici. Den otevřených dveří v něm připravila kremnická farnost. Nabídne komentované prohlídky, výstavu, přednášku historika i film. Program završí adorace doprovázená zpěvem. Třistaleté působení františkánů v klášteře ukončili komunisté v roce 1949. Dnes přispívají mladí Slováci svou každoroční prázdninovou prací k tomu, aby kulturní památka nepustla.

• Kongregace sester svatých Cyrila a Metoděje působí v Čechách a na Slovensku hlavně v oblasti školství, charity a pastorace. Následujících šest let ji povede dosavadní vikářka řádu sestra Markéta Husaříková. Novou představenou ji na Velehradě zvolila čtrnáctičlenná generální kapitula. Sestra Markéta se mimo jiné věnuje v Brně dětem jako vedoucí družiny a klubu, učí na Cyrilometodějském gymnáziu a čas má i na seniory.

• Slavnost Porciunkule se konala počátkem srpna v řadě míst spojených s odkazem sv. Františka z Assissi. V klášterním kostele sv. Vavřince v Rumburku sloužil 5. srpna dopoledne mši svatou generální vikář Biskupství litoměřického Martin Davídek. V loretánské kapli zazněly loretánské litanie. Zájemci si mohli s průvodcem prohlédnout barokní památku, k vidění byla i výstava fotografií. Program obohatil koncert duchovní hudby.

• Ve věku nedožitých osmdesáti šesti let zemřel Mons. Jiří Krpálek, významná osobnost skryté církve. Na kněze byl vysvěcen v roce 1967 v německém Görlitz. V devadesátých letech byl pověřen duchovní službou v nemocnicích, vykonával také duchovní službu ve věznicích. Osmnáct let byl farářem v Kuřimi. V tamním kostele sv. Maří Magdalény se také 12. srpna dopoledne koná mše svatá s rozloučením.

Z DIÁŘE

 

Klokoty, 11. – 15. srpna

Pouť k Panně Marii Klokotské

Pouť k Panně Marii Klokotské začne večerní vigilií, hlavní mši svatou v sobotu celebruje biskup Jan Baxant. Budou i Klokotské hodinky a další duchovní program.

Domažice, 11. – 13. srpna

Chodské slavnosti a Vavřinecká pouť

Na Chodské slavnosti a Vavřineckou pouť zvou také letos Domažlice. Připraveny jsou folklorní koncerty, prohlídky věže nebo staročeský jarmark. Poutní mše budou v kostele Vavřineček na Veselé hoře.

Praha, 12. srpna

Den pro rodinu

Den pro rodinu chce upozornit na její nedoceněnou roli rodiny a rodičům poděkovat za obětavou péči o děti. Koná se v Praze na Ovocném trhu a na Kampě , kde bude zábavný program.

Broumov, do 12. srpna

Hornové kurzy

Třetí ročník mezinárodních Hornových kurzů probíhá v Broumově. Veřejnosti se účastníci představí v šesti koncertech na různých místech, závěrečný bude v benediktinském klášteře.

Pekařov, 12. – 13. srpna

Pekařovská pouť

Pekařovská pouť začne mší svatou ve Velkých Losinách. V dvoudenním programu vystoupí v Pekařově a okolních obcích flašinetáři ze šesti zemí a bude také divadlo i výstava.

Hrabyně, 12. a 13. srpna

130 let kostela

Poutní místo s kostelem Nanebevzetí Panny Marie v Hrabyni na Opavsku oslaví 130 let od postavení nového kostela a 520 let od založení poutního místa.

Most, 13. srpna

Poutní mše svatá

Poutní mši svatou v kostele Nanebevzetí Panny Marie v Mostu bude celebrovat biskup Jan Baxant. Slavnostní bohoslužba připomene také 500 let od založení kostela.

Brno, 13. - 25. srpna

Hudební festival Špilberk

V koncertech Mezinárodního hudebního festivalu bude na Špilberku účinkovat nejen brněnská filharmonie se zahraničními hosty. Zazní hudba klasická, swing i filmové melodie.

Reportáže z Rome reports:

Vatican calls for annulment of election results of national konstituent assembly in Venezuela

Mosul priest chat we have seen is very hard but families are keeping the faith

What happens with the money thrown in the Trevi Fountain?

New 3D animated film on Our Lady of Guadalupe is being made

Zpravodajské Noeviny

Aktuální zpravodajství nejen z církevního světa doplněné obrazovými reportážemi a pozvánkami na akce v následující dnech.