Zpravodajské Noeviny

Zpravodajské Noeviny: 9. 1. 2018
921. díl
9. 1. 2018
Dobré zprávy pro všechny.

REPORTÁŽE

Slavnost Zjevení Páně

Také letos sloužil papež František liturgii ze slavnosti Zjevení Páně ve Vatikánské bazilice. Všechny křesťany vyzval, aby pozvedli oči k nebi a stejně jako Mudrcové našli skutečnou hvězdu.

Svátost křtu v Sixtinské kapli

Na svátek Křtu Páně byl hudbou v Sixtinské kapli křik 34 dětí, 16 chlapců a 18 dívek, které papež František pokřtil. Po celý obřad byl velmi pozorný k potřebám rodičů i dětí.

Tříkrálová sbírka v Praze

Pražská arcidiecéze vstoupila do letošní Tříkrálové sbírky požehnáním koledníkům v kostele sv. Tomáše. Následný dlouhý průvod z Malostranského náměstí přes Karlův most na Staroměstské náměstí jako obvykle vzbudil velkou pozornost mezi Pražany i návštěvníky Prahy.

Tříkrálová sbírka na Brněnsku

Na padesát tisíc dobrovolníků ve tříčlenných skupinách vychází do ulic obcí a měst, aby pomohli uskutečnit Tříkrálovou sbírku. Každoročně ji pořádá Charita České republiky a tradičně se do ní zapojuje také farnost Slavkov u Brna.

Oběd pro romské rodiny ve Vítkově

Společný oběd pro romské děti a jejich rodiny připravili ve Vítkově na Opavsku už potřetí členové hnutí Sant´Egidio. Pozvání přijalo na sto lidí včetně dědečků a babiček. Milým hostem byl pomocný biskup ostravsko-opavský Martin David.

Vánoční koncert Miroslava Dvorského

V kostele sv. Josefa dělníka ve Svitu se konal Tříkrálový koncert. Tvorbu slavných skladatelů představil operní mistr Miroslav Dvorský.

Násilná smrt misionářů v roce 2017

Agentura Fides zveřejnila údaje o katolických misionářích, kteří byli v loňském roce zavražděni. Zemřeli v Americe, Africe a Asii. V roce 2017 bylo ve světě zabito 23 katolických pastoračních pracovníků.

VE ZKRATCE

• Svátek Narození Páně oslavili pravoslavní křesťané sedmého ledna. Ježíšovo narození si připomněli i věřící v těžce zkoušených oblastech, jakými jsou Sýrie a Svatá země. Ve vánočních poselstvích to zdůraznili konstantinopolský patriarcha Bartoloměj i moskevský patriarcha Kirill. Také letos bude pokračovat dialog mezi katolickou a ruskou pravoslavnou církví.

• Nový slovenský blahoslavený, salesián kněz mučedník Titus Zeman má v liturgickém kalendáři své místo 8. ledna, kdy v roce 1969 zemřel. Svátek nového blahoslaveného oslavila církev na Slovensku a salesiáni Dona Bosca tedy poprvé 49 roků po jeho smrti. Mše svaté se slavily ve všech salesiánských kostelech a kaplích. V rodišti Tita Zemana ve Vajnorech celebroval mši svatou biskup Stanislav Zvolenský.

• Akce „Zpívání tří králů“ se v Německu koná už po šedesáté, letos má motto „Přinést požehnání, požehnaným být. Společně proti dětské práci – v Indii a na celém světě!“ S poděkováním za přístup k této iniciativě přijala skupinu koledníků z celé země kancléřka Angela Markelová. Spolkový prezident Frank-Walter Steinmeier přijal koledníky z diecéze Eichstätt. Charitativní koledování se v této době koná i v dalších středoevropských zemích.

• Alianční týden modliteb patří k největším celonárodním mezidenominačním iniciativám v naší zemi. Pořádá ho Česká evangelikální aliance. V jeho průběhu se každoročně společně modlí stovky sborů a společenství včetně rodin. Letošní týden probíhá od sedmého do čtrnáctého ledna, tématem je Obnova církve. Modlitební shromáždění doprovází také sbírka, v letošním roce na rozšíření projektu Cesta obnovy.

• Devadesáté osmé výročí vzniku Církve československé husitské si připomněli věřící při slavnostní bohoslužbě v kostele svatého Mikuláše na Staroměstském náměstí. Předsedal jí patriarcha církve Tomáš Butta. Spolu s dalšími ekumenickými hosty se jí zúčastnila ministryně obrany Karla Šlechtová. Ve svém vystoupení po bohoslužbě hovořila o společných ideálech a potřebě lidí, jakými byli Jan Hus či Tomáš G. Masaryk, pro dnešní dobu.

• Novoroční provinční setkání českých jezuitů začalo v kolínském klášteře. Po bohoslužbě vystoupil provinciál Josef Stuchlý, následovaly debaty a neformální program. Následující den se jezuité vydali na malou pouť za povolání do Prahy k oltáři sv. Stanislava Kostky v kostele Nejsvětějšího Salvátora. Mši svaté předsedal kaplan akademické farnosti P. Jan Regner. Navštívili rovněž Klementinum, které je nejstarší řádovou kolejí u nás.

Z DIÁŘE

Pardubice, 13. ledna

Tvé tělo je chrámem Ducha Svatého

Duchovní setkání žen na téma „Tvé tělo je chrámem Ducha Svatého“ se koná v Salesiánském klubu mládeže v Pardubicích. Přednášku, modlitbu i biblické tance povedou sestry z komunity Blahoslavenství.

Olomouc, 13. ledna

Na cestě

Seminář „Na cestě“ pořádá pro nezadané zájemce Centrum pro rodinný život v Olomouci. Přednášet budou lékařka Jitka Krausová, P. Petr Bulvas a Marcela Řezníčková. Setkání uzavře mše svatá.

Staré Město, 13. ledna

Děkanátní ples

Oblíbený Děkanátní ples se uskuteční ve Společensko-kulturním centru ve Starém Městě. K tanci a poslechu zahrají Staroměstská kapela, skupina Trinom a cimbálová muzika Bálešáci.

Filipov, 13. ledna

152 let od zjevení Panny Marie

Sto padesát dva let od zjevení Panny Marie ve Filipově a uzdravení Magdaleny Kade uplyne 13. ledna. Slavnostní poutní mši svatou bude v bazilice celebrovat biskup Jan Baxant.

Chříč, 13. ledna

P. Ladislav Heryán SDB

O různých biblických tématech bude hovořit salesián P. Ladislav Heryán v Pivovaru Chříč na Plzeňsku. Součástí celodenního setkání s diskuzí bude i mše svatá.

Valašské Meziříčí, do 14. ledna

Krajináři Valašska

Končící výstava v zámku Kinských ve Valašském Meziříčí je věnována obrazům krajiny, která učarovala řadě výtvarníků. Díla zapůjčila muzea v regionu a soukromí sběratelé.

Vsetín, do 14. ledna

Barevný svět

Interaktivní expozice ve vsetínském zámku představuje svět barev pohledem fyzika, biologa, umělce, technika a psychologa. Výstava je držitelkou zvláštní ceny soutěže Gloria Musaealis.

Praha, 14. ledna

Opatská benedikce

Šedesátým prvním opatem břevnovského kláštera se stává dosavadní převor P. Petr Prokop Siostrzonek. Opatskou benedikci přijme při mši svaté v bazilice sv. Markéty.

Reportáže z Rome reports:

Pope Francis at Epiphany Mass: “We need a lofty goal and we need to keep looking up”

Pope Francis in baptisms: “Feeding your babies is also language of love”

23 missionaries killed in 2017

Zpravodajské Noeviny

Aktuální zpravodajství nejen z církevního světa doplněné obrazovými reportážemi a pozvánkami na akce v následující dnech.