I v nelehké době přinášíme dobré zprávy

Harfa Noemova

Requiem Gabriela Faurého

Zábava

Premiéra: 24.10.2015

Výroba: 2015

    Gabriel Fauré (1845 - 1924) je považován za jednu z hlavních postav moderní francouzské hudby. Stylem kompozice zaujímá jakési střední místo mezi svým učitelem Camillem Saint Saënsem a Césarem Franckem, kteří mu byli vzorem. Jeho hudba vyniká typickou francouzskou lehkostí a elegancí.
    Requiem je inspirované smrtí skladatelova otce. Faeré nedodržuje liturgickou textovou předlohu mše za zemřelé, především vynechává dramatické "Dies irae". Nechce kreslit obraz hrůz jako jeho předchodci (Verdi, Berlioz), ale evokuje pocit útěchy, naděje a usmíření.
   Sólový soprán se představuje v lyrickém "Pie Jesu", sólový baryton pak ve dvou částech, vedení sborových hlasů je maximálně úsporné a působivé. Díky tomu vyniknou barevné kombinace i překvapivý kontrapunkt v nástrojových hlasech.
   Účinkují: Hana Škarková - soprán, PKF - Prague Philharmonia, Český filharmonický sbor Brno, diriguje Petr Fiala. Faurého Regqiem bylo uvedeno v Besedním domě v Brně jako součást slavnostního zahajovacího koncertu k 25. výročí založení Českého filharmonického sboru Brno.

Zábava

Premiéra: 24.10.2015

Výroba: 2015