I v nelehké době přinášíme dobré zprávy

Iva Bittová & Clarinet Factory & Hamid Drake

Hudba - ostatní

Premiéra: 12.9.2016

Výroba: 2016

    Iva Bittová je česká zpěvačka, houslistka a herečka. Patří k nejvýraznějším osobnostem české alternativní hudební scény.
    Kariéra šedesátiletého chicagského bubeníka a perkusisty Drakea, co hraje rád rukama, protože zvuku dotyku kůže na kůži se prý vyrovná máloco, stojí na průzkumnických hodnotách a nalezneme v ní paralely s experimenty naší Ivy Bittové. Označení Drakea za jazzmana svádí k domněnce, že prostě hraje jazzově. Což nelze zpochybnit, jenomže s Donem Cherrym, Archie Sheppem, Ed Blackwellem nebo Herbie Hancockem, natož na chicagské experimentální hudební akademie AACM, se hraje jazz trochu odlišněji. Drake se zapojil i do spolupráce se západoafrickým hráčem na koru Foday Musa Suso, marockým gnawa Hassanem Hakmounim a vstoupil na půdu reggae a hip hopu, takže jasné jazzové kontury se u jednoho z největších žijících bubenických es silně rozmazávají. Drake se dokáže invenčně podřídit jakémukoliv žánru a přizpůsobování ho vlastně uspokojuje: jakoby tím sledoval, kam ho hudba zavede. Tohle ale přece dobře známe od Ivy Bittové. Snad proto se tihle dva hledali, až se našli.
A jak do toho zapadá Clarinet Factory? Hrají sice hodně z not, otázka ale zní, jak a co všechno z nich oproti jiným dokážou vyčíst. Nebo nakolik je potřebují.

    Kvarteto vynikajících klarinetových hráčů patří už dvacet let k unikátním tuzemským formacím a lépe než oni, se popsat nedají. „Představte si hudební dílnu nebo laboratoř, do níž vám dodají trochu klarinetového umění, klasické hudební vzdělání, trochu world music, jazzu a dejme tomu i minimalismu. Vy dodáte chuť improvizovat, nakoupíte nejmodernější elektroniku a technologie, pozvete zajímavé hosty a začnete zkoumat, tvořit a hlavně komunikovat s posluchači. Z prostředí, jež vytvoříte, pak vzejde svébytný žánr, jenž může mít leccos společného se zavedeným termínem crossover, ale ještě svobodněji se dá vyjádřit jako ‚hudba bez hranic,“ vysvětlují členové Clarinet Factory svůj mimořádně zajímavý hudební koncept, do něhož často přispívá také jejich stálý spolupracovník – perkusista Alan Vitouš. O vysokém mezinárodním renomé skupiny svědčí vítězství v prestižní americké soutěži International Songwritting Competition i pozvání od Bobby McFerrina ke společnému vystoupení. Clarinet Factory skládají také hudbu pro filmy, divadelní a baletní představení a úzce spolupracují se zpěvačkou Lenkou Dusilovou nebo výtvarníkem a performerem Petrem Niklem.

    Folkové prázdniny v Náměšti nad Oslavou jsou neobyčejným hudebním festivalem. Trvají 8 dní, které mnozí návštěvníci stráví jako své skutečné hudební, výtvarné, taneční prázdniny, ve kterých mohou být aktivními i pasivními účastníky. Jsou obklopeni nádherným prostředím náměšťského renesančního zámku, zámeckého parku, přilehlým okolím řeky Oslavy ve městě i mimo něj.
    Každý večerní hudební program festivalu má své téma, svou dramaturgii, která je žánrově neohraničena - etnická a lidová hudba, jazz, rock, folk, vážná hudba. Pro přijíždějící hudebníky je festival často inspirací k netradičnímu speciálnímu koncertu - není neobvyklé, že zůstanou i několik dní, i když pak jen v roli posluchačů či účastníků dílen.
    Festival nejsou jen večerní koncerty na zámeckém nádvoří. Během dnů festivalu probíhá řada dílen - můžete se např. naučit základům hry na nějaký zajímavý hudební nástroj, zahrát si a popovídat s muzikanty, kteří večer předtím nadchli zámecké nádvoří, vytvořit si své kresby, malby, sítotisky, objekty, psát své texty a poesii. Několik hodin odpoledne patří pravidelně tzv. Open scéně: zajímavá, méně známá, hudební seskupení vystupují v kapli sv. Anny ve Špitálku. A v noci hudebně ožívá nejen festivalový kemp, ale často i další místa v Náměšti.

Hudba - ostatní

Premiéra: 12.9.2016

Výroba: 2016