I v nelehké době přinášíme dobré zprávy

Zpravodajské Noeviny

20. 2. 2020

Zpravodajství

Premiéra: 20.2.2020

Výroba: 2020

REPORTÁŽE

 

Generální audience papeže Františka

Ani tentokrát před jejím zahájením nechyběly vřelé pozdravy a projevy náklonnosti k papeži Františkovi. Tématem další části cyklu papežových katechezí bylo třetí blahoslavenství: Blahoslavení tiší, neboť oni dostanou zemi za dědictví.

 

Úsilí o mír v Jižním Súdánu

K udržení křehkého míru v Jižním Súdánu byla přijata všemožná opatření. Jeho obyvatelé v důsledku války a chudoby však stále trpí. Déšť situaci v zemi, která nemá téměř žádnou infrastrukturu a kde stále dochází k násilí, také nepomáhá.

 

Výročí svatého Jana Sarkandra

V únoru před 400 lety byl v Olomouci vězněn sv. Jan Sarkander. V kapli zbudované na místě jeho umučení se letos každý 17. den v měsíci slouží mše svatá. K rozjímání vybízí také výzdoba kaple, odkazující na duchovní život sv. Jana.

 

Rozloučení s Erazimem Kohákem

V Praze v evangelickém kostele U Klimenta se konalo poslední rozloučení s filosofem a ekologem Erazimem Kohákem. Vzpomínat přišla jeho americká rodina spolu s desítkami kolegů, spolubratrů a přátel, kteří byli tímto osobitým člověkem a křesťanem osloveni na své životní cestě.


Setkání Přístavů

Klienti Domovů Přístav, které provozuje Armáda spásy pro lidi bez domova, zakotvili na pár hodin v Přístavu frýdecko-místeckém. Letošní už tradiční setkání prožili všichni ověnčeni květy a posunuti v čase o pár desítek let zpátky.


Kurz Alfa v Praze-Hostivaři

Kurzy Alfa jsou jednou z forem nové evangelizace, jejich cílem je přiblížit hledajícím živého Krista. Program nabízí v patnácti setkáních zamyšlení nad základními otázkami křesťanské víry. Ve farnosti v Praze-Hostivaři probíhají kurzy Alfa už ve druhém ročníku.


Masopust ve Vyžlovce

V obci Vyžlovka u Prahy obnovili masopustní tradice: Už počtvrté prošel obcí průvod s hudbou a maskami. Vedl ho Martin Charvát a nechyběl ani starosta Jan Pelikán, který maskám předal symbolický klíč od Vyžlovky. Byla i soutěž o nejlepší masku v kategoriích dospělí a děti.

Z DIÁŘE

 

Ostrava, 25. února

Eutanázie, opravdu dobrá smrt?

Cyklus přednášek Na rovinu pokračuje v Ostravě večerem na téma eutanazie. Přednášet bude doc. Radka Bužgová, která se na Lékařské fakultě Ostravské univerzity zabývá etikou.


Praha, 26. února

Popeleční středa v Akademické farnosti

Program v akademické farnosti v Praze začne literaturou a hudbou. Mši svatou s udílením Popelce bude celebrovat P. Tomáš Halík. Poté bude uvedena umělecká intervence architekta Josefa Pleskota.


Hradec Králové, 26. února

Absence svobody

O absenci svobody v českých zemích v letech 1938-1953 bude v Hradci Králové hovořit spisovatel Jiří Padevět. Ve svých knihách se zabývá obdobím protektorátu a poválce.


Olomouc, 26. února

Od hor k lidem

Horolezkyně Dina Štěrbová vystoupila na dvě osmitisícovky, ale známý je i její projekt české nemocnice ve vysokohorské oblasti Pákistánu. Na debatu s výjimečnou osobností zve křesťanská akademie v Olomouci.


Praha, od 27. února

Život a dílo P. Petra Pavlíčka OFM

Františkánský kněz Petr Pavlíček založil celosvětové Modlitební společenství za církev a svět. Jeho život v historických souvislostech zachycuje výstava, která bude otevřená v Praze na Spořilově.


Prachatice, 28. – 29. února

Ticho a naslouchání 

Postní duchovní obnova se uskuteční také v klášteře sester boromejek v Prachaticích. Povede ji ředitel pastoračního střediska v Českých Budějovicích P. Tomas van Zavrel.


Skuteč, 29. února

Věda, víra a skauting

Čtvrtý ročník celodenního semináře ve Skutči nabízí širokou škálu přednášek renomovaných odborníků na témata historická i současná. Program zahájí mše svatá. Zvána je široká veřejnost.


Zlín, do 15. března

Vesnice roku – 25 let

Výstava ve Zlíně představuje všechny dosavadní vítěze soutěže Vesnice roku. Koná se k jejímu pětadvacátému výročí, po Zlíně postupně zavítá do všech krajů v celé republice.
Reportáže z Rome reports:

General Audience: Meekness manifests itself when one is attacked, offended

Church strives for peace in South Sudan

Zpravodajství

Premiéra: 20.2.2020

Výroba: 2020