I v nelehké době přinášíme dobré zprávy

Zpravodajské Noeviny

25. 2. 2020

Zpravodajství

Premiéra: 25.2.2020

Výroba: 2020

REPORTÁŽE

 

Setkání papeže s biskupy ze Středomoří

Při návštěvě italského přístavního města Bari zavítal papež František do baziliky svatého Mikuláše. Jsou v ní uloženy ostatky světce, kterého uctívají katolíci i pravoslavní. Papeže očekávalo padesát osm katolických biskupů různých ritů ze středomořských zemí. Přiblížili mu své pětidenní rozhovory o výzvách regionu včetně migrační krize, nerovnosti a ochrany náboženské svobody.

 

Oslava blahoslaveného Richarda Henkese

Pamětní deska blahoslaveného Richarda Henkese byla slavnostně odhalena před věznicí v polské Ratiboři. Sem ho nacisté převezli z hlučínských Strahovic, kde působil jako farář. Poté byl uvězněn v koncentračním táboře Dachau, kde také zemřel.

 

Evropský den obětí trestných činů

Státní organizace Probační a mediační služba nabízí mimo jiné možnost jednání mezi pachatelem a obětí o urovnání následků trestného činu. Na tiskové konferenci v Praze k Evropskému dni obětí trestných činů představila svou práci i spolupráci s Mezinárodním vězeňským společenstvím.

 

Žehnání mladých vín v Kroměříži

V arcibiskupském zámeckém sklepu v Kroměříži požehnal olomoucký arcibiskup Jan Graubner mladá vína ročníku 2019. Kromě stálých prodejních míst je budou moci zájemci od 1. května zakoupit rovněž v nové prodejně v prostorách zámku.


Křesťanský zápas o českou věc

V knihovně Václava Havla byla představena nová kniha Petra Placáka. Mapuje vznik a první léta spolku Opus bonum, který v exilu založil první opat obnoveného břevnovského kláštera Anastáz Opasek. Po letech na něj vzpomínali mnozí z těch, pro které byl v exilu duchovní oporou.


Ledové království v Rožnově pod Radhoštěm

Výstava dětských kreseb na téma „vločka“ je součástí Ledového království v Rožnově pod Radhoštěm. V roce 1998 se tady konal první ročník sochařského symposia s názvem Sněhové království. Po letech byl sníh nahrazen ledem a vzniklo tak království ledové.Z DIÁŘE

 

Olomouc, 26. února

Postní intervence

Vernisáž postní umělecké intervence bude po liturgii Popeleční středy v olomouckém kostele Panny Marie Sněžné. Masivní dílo pro studentský chrám vytvořil sochař Robert Buček.


Ostrava, 28. – 29. února

Knižní festival

Novinky a to nejzajímavější ze své knižní produkce ve všech žánrech představí v Ostravě nakladatelé z celé republiky. Program doplní přednášky, besedy a čtení na čtyřech scénách.


Praha, do 1. března

Mene Tekel

Letošní mezinárodní projekt proti totalitě, pro paměť národa je motivován Mementem George Orwela. Na různých místech Prahy nabízí výstavy, besedy, pietní setkání a další program.


Praha, 1. března

Spirituál kvintet v Lucerně

Skupina Spirituál kvintet uzavře svou šedesátiletou hudební cestu čtrnácti jarními koncerty v pražské Lucerně. První téměř tříhodinový koncert se uskuteční 1. března.


Praha, 2. března

Mše ke cti sv. Anežky České

Pontifikální mši svatou ke cti zakladatelky Rytířského Řádu Křižovníků s červenou hvězdou bude slavit strahovský opat P. Daniel Peter Janáček. Koná se v pražském kostele sv. Františka.


Praha, 2. března

170 let od narození TGM

170. výročí narození Tomáše Garrigua Masaryka připomene shromáždění v Poslanecké sněmovně. Zazní přednášky Tomáše Butty a prof. Pavla Hoška, zazpívá Pěvecké sdružení moravských učitelů.


Praha, 2. března

Velký pátek P. Josefa Toufara

K sedmdesátému výročí smrti číhošťského faráře Josefa Toufara se bude konat debata v Praze v Knihovně Václava Havla. Bude také uvedena kniha Miloše Doležala Velký pátek P. Josefa Toufara.


Brno, od 5. března

Svatba. A co dál?

Centrum pro rodinu a sociální péči v Brně pořádá seminář o cestě ke spokojenému manželství. Ve čtyřech setkáních bude řeč o vztazích mezi manželi, řešení krizových situací nebo výchově dětí.
Reportáže z Rome reports:

Pope meets with Mediterranean bishops: Help society bet on dialogue and respect

Zpravodajství

Premiéra: 25.2.2020

Výroba: 2020