I v nelehké době přinášíme dobré zprávy

Jak potkávat svět

se smíšeným pěveckým sborem BOHEMIACHOR

Zábava

Premiéra: 6.10.2016

Výroba: 2016

BOHEMIACHOR - smíšený pěvecký sbor
Vznikl v roce 1993 z iniciativy několika členů ateliéru na festivalu Bohemia Cantat, který vedl Honza Staněk. Ve sboru zpívá asi 60 převážně mladých lidí z celé České republiky, kteří se každý rok scházejí ke čtyřem zkouškovým víkendům a k pravidelnému týdennímu letnímu soustředění. Řada z nich je sama sbormistry různých sborů. V rámci těchto setkání, která pořádají členové sboru pokaždé v jiném místě naší země, sbor také vystupuje na koncertech, někdy i spolu s místními sbory nebo orchestry.

Základní ideou smíšeného pěveckého sboru BOHEMIACHOR je poznávání způsobu práce různých sbormistrů. Proto si sbor na svá setkání velmi často zve vynikající hostující sbormistry. Během dosavadní téměř dvacetileté historie se jich před sborem vystřídalo už několik desítek, a to jak českých, tak i zahraničních.

Repertoár sboru obsahuje skladby všech slohových období, v poslední době však zpíváme převážně hudbu 20. století.

Přestože hlavním cílem práce není sborové soutěžení, získali jsme v průběhu let různá ocenění jak z jihlavského festivalu, tak z Pražských sborových dní. V roce 1997 jsme přivezli 1. cenu z Llangollenu a v roce 2004 stříbrné medaile ze Sborové olympiády v Brémách. O tři roky později jsme úspěšně reprezentovali na prestižním festivalu sborového zpěvu v irském Corku. Všechny tyto úspěchy jsou výsledkem obětavé práce a spousty nadšení zakládajícího sbormistra Jana Staňka. V únoru 2008 jsme zvítězili v domácí soutěži Canti Veris Praga pod vedením Libora Sládka, který u Bohemiachoru působil jako stálý sbormistr téměř 18 let, ale momentálně byl bohužel nucen tuto spolupráci především kvůli své přílišné vytíženosti dočasně přerušit. V neposlední řadě jsme pak zaznamenali úspěch také v dubnu 2012 na Slovakia Cantat v Bratislavě, kde jsme zvítězili v obou soutěžních kategoriích, jichž jsme se účastnili, a získali jsme i ocenění Grand Prix. Michalu Hájkovi, pod jehož vedením jsme se na tuto soutěž více než rok připravovali, porota navíc udělila ještě Zvláštní cenu za vynikající dirigentský výkon.

V současné době sbor působí pod vedením stálého sbormistra Vítka Novotného.

Zábava

Premiéra: 6.10.2016

Výroba: 2016