I v nelehké době přinášíme dobré zprávy

Danças Ocultas & Dom la Nena

Hudba - ostatní

Premiéra: 30.5.2016

Výroba: 2016

    Portugalský akordeonový kvartet Danças Ocultas ve své instrumentální hudbě od roku 1989 hledá taneční potenciál: Danças Ocultas totiž znamená Skrytý tanec. Artur Fernandes, Filipe Cal, Filipe Ricardo a Francisco Miguel vyšli z prostředí tradiční hudby, nakonec ale vystudovali klasiku, a přestože se to tak trochu příčí s jejich vzděláním, začali hrát na „lidové“ diatonické akordeony. S Danças Ocultas prožijete koncert pro osm nesledovatelných rukou. Uslyšíte v podstatě orchestr přecházející v náladách z atmosférických, až minimalistických meditací do nečekaných a rytmicky dobrodružných zvukových zvratů. Dokážou být střídavě jemní, dramatičtí i naplno vášniví. Nezaměnitelný kvartet virtuózních hráčů se při hledání „nové lidové hudby“ nechává vzdáleně inspirovat klasikou, tangem nuevo i melancholii portugalského národního stylu fado.

    Společně s Danças Ocultas v Náměšti vystoupila brazilská violoncellistka a písničkářka Dom La Nena, která zpívá španělsky, portugalsky a občas francouzsky. U této zpěvačky, skladatelky a hráčky na cello nemá smysl vstupovat do debaty o vlasti, a pokud se její hudbu pokusíte definovat čistě brazilským způsobem, uděláte ji tím prý medvědí službu. Ačkoliv pochází z brazilského přístavního města Porto Alegre, odmalička žije po celém světě a patří ke generaci vycházející z mnoha kulturních zdrojů, šikovně pospojovaných do osobní hudební definice stojící na rozmanitosti.

    Folkové prázdniny v Náměšti nad Oslavou jsou neobyčejným hudebním festivalem. Trvají 8 dní, které mnozí návštěvníci stráví jako své skutečné hudební, výtvarné, taneční prázdniny, ve kterých mohou být aktivními i pasivními účastníky. Jsou obklopeni nádherným prostředím náměšťského renesančního zámku, zámeckého parku, přilehlým okolím řeky Oslavy ve městě i mimo něj.

Každý večerní hudební program festivalu má své téma, svou dramaturgii, která je žánrově neohraničena - etnická a lidová hudba, jazz, rock, folk, vážná hudba. Pro přijíždějící hudebníky je festival často inspirací k netradičnímu speciálnímu koncertu - není neobvyklé, že zůstanou i několik dní, i když pak jen v roli posluchačů či účastníků dílen.

Festival nejsou jen večerní koncerty na zámeckém nádvoří. Během dnů festivalu probíhá řada dílen - můžete se např. naučit základům hry na nějaký zajímavý hudební nástroj, zahrát si a popovídat s muzikanty, kteří večer předtím nadchli zámecké nádvoří, vytvořit si své kresby, malby, sítotisky, objekty, psát své texty a poesii. Několik hodin odpoledne patří pravidelně tzv. Open scéně: zajímavá, méně známá, hudební seskupení vystupují v kapli sv. Anny ve Špitálku. A v noci hudebně ožívá nejen festivalový kemp, ale často i další místa v Náměšti.

Hudba - ostatní

Premiéra: 30.5.2016

Výroba: 2016